strona główna Forum Kibiców Fan Page Niebiescy.pl Twitter Niebiescy.pl Stowarzyszenie Wielki Ruch Typer Foto TV Niebiescy w Youtube Relacje LIVE
Definicja alfabetu. Historia 8. tytułu mistrzowskiego - część II
  • Data: 12.01.16; 18:55  Dodał: Grzej
W 1953 roku drużyna Ruchu zdobyła swoje ósme mistrzostwo Polski w historii. Zawodnicy Niebieskich niepodzielnie dominowali na boisku, zaś ich kibice na trybunach. Jaki to był sezon i jak doszło do tego, że wielki Gerard Cieślik i spółka sięgnęli po trzeci tytuł z rzędu? Część pierwszą naszej opowieści opublikowaliśmy już w niedzielę, teraz pora na drugą... Życzymy przyjemnego czytania.

Jesień w czerwcu - runda rewanżowa

Mecze rewanżowe. W kolejnym spotkaniu 21 czerwca Ruch wybrał się do Opola na mecz z miejscową Odrą. 15 tysięcy kibiców zobaczyło dobry mecz zakończony wynikiem remisowym 1:1, choć bramkę Niebiescy stracili z rzutu karnego na 7 minut przed końcem meczu. Dla chorzowian był to dopiero drugi stracony punkt w lidze. Prasa napisała: Unia zagrała słabiej niż się ogólnie spodziewano (...) Drużyna Budowlanych (Odra Opole - przyp. red.) grała dobrze, zawodnicy ładnie podawali, co dotychczas było słabą stroną zespołu. Formacje obronne doskonale obstawiały napastników, nie dopuszczając ich do strzału. Jedyną bramkę dla Ruchu zdobył Pala z podania Alszera.

Do 26 lipca trwała przerwa w rozgrywkach, a drużyny oprócz wolnego wyjeżdżały na zgrupowania przed sezonem jesiennym. Po miesięcznej przerwie na murawie spotkały się drużyny Ruchu i AKS. To kolejne wielkie derby na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Dla AKS Chorzów, to był przedostatni sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej, ta drużyna, która jak ość w gardle tkwiła w gardłach rządzących, miała podstawowe problemy, ich patronackim zrzeszeniem byli Budowlani, którzy niestety w Chorzowie specjalnie temu klubowi nie pomagali, brak ciepłej wody, treningi 2 razy w tygodniu, to wszystko zrobiło swoje. Kiedy "Zielone Koniczynki" spadały z ligi w 1954 roku - w tym samym czasie w niewyjaśnionych okolicznościach spłonęła druga drewniana trybuna, która została oddana w latach dwudziestych. 50 lat później na terenach gdzie stał stadion AKS, powstało centrum handlowe. Ta historia powinna dać do myślenia... Wracając do derbów Chorzowa. Upał w powietrzu i upał na boisku:



Prasa napisała: Tego chyba nikt nie oczekiwał, że w derbach Śląska zazwyczaj wyrównywanych i zaciętych, padnie najwyższy wynik w tegorocznych rozgrywkach I ligi. Tym bardziej, że pierwsze minuty gry stały pod znakiem naporu Budowlanych, którzy przesiadywali pod bramką Wyrobka. Gdy jednak napastnicy Unii, a zwłaszcza Cieślik strzelali bez pudła - i po przerwie wyśrubowali wynik na 7:0 (2:0). Łupem bramkowym podzielili się Cieślik (3) oraz Pala, Mateja, Pohl i Suszczyk. To najwyższe ligowe zwycięstwo Ruchu nad lokalnym rywalem.

Tydzień później Ruch Chorzów pojechał do Poznania po kolejne zwycięstwo. Wygrana nad Lechem 3:1 przyszła łatwo i przyjemnie. Drugiego z rzędu hat-tricka ustrzelił Gerard Cieślik, który podobnie jak Ruch zajmował najwyższą lokatę wśród strzelców ligowych. Prasa o meczu napisała: Zwycięstwo Unii było w pełni zasłużone, gdyż była ona drużyną technicznie lepszą i grała lepiej zespołowo. Ponadto zwycięzcy umieli lepiej dostosować się do śliskiego terenu, grając krótkimi podaniami, a w momentach podbramkowych zdobywali się na skuteczne strzały. Również pomiędzy wszystkimi liniami było skuteczne powiązanie, a częste zmiany pozycji w ataku sprawiały liniom defensywnym Kolejarza dużo kłopotów. Na specjalne wyróżnienie zasługuje Wyrobek w bramce, który obronił w ładnym stylu kilka niebezpiecznych strzałów, dalej Bartyla w obronie oraz Cieślik w ataku.

9 sierpnia doszło do kolejnych śląskich derbów, Ruch zagrał z bytomską Polonią i odniósł kolejne zwycięstwo 1:0. Prasa napisała: Unia posiadała znaczną przewagę. Najlepiej grali w niej obaj pomocnicy: Suszczyk i Siekiera. Decydującą bramkę zdobył w 69 minucie Pohl, zasłonięty Skromny robinsonował o ułamek sekundy za późno. Mecz miał swój dramatyczny moment. Oto na pięć minut przed końcem Siekiera dotyka piłki na polu karnym ręką. Jedenastka! Cisza zalega 20-tysięczną widownię. Wiśniewski bierze rozbieg, strzela i Wyrobek broni! Ogniwo (Polonia - przyp. red.) absolutnie nie zasłużyło na jeden punkt. W 15 kolejkach ligowych Ruch nie odniósł porażki, pechowym okazał się mecz nr 16. To była pierwsza i jedyna porażka odniesiona w tym sezonie. Ruch przegrał 0:2 z Legią.

W kolejnym meczu ligowym na stadion w Chorzowie przyjechała Lechia Gdańsk, którą Ruch pokonał 3:0 po 2 bramkach Cieślika i jednej Pali. To nie był najlepszy mecz w wykonaniu piłkarzy z eRką na koszulkach, ale najważniejsze, że zwycięski. Prasę nakręcała słaba gra:Nie ulega wątpliwości, że Unia przechodzi spadek formy. Zawodnicy są już wyraźnie zmęczeni i w czasie 90 minut nie potrafili się skupić do przemyślanych akcjach, rozgrywając jeden z najsłabszych meczy w tym sezonie. Na drugie miejsce w tabeli wskoczyła drużyna Wawelu Kraków, ale przewaga ciągle wynosiła 6 punktów. Sezon powoli dobiegał końca, ale drużyna Ruchu miała przed sobą serię 3 meczów wyjazdowych, pierwszy z nich odbył się w przedostatni dzień wakacji, 30 sierpnia. Przeciwnikiem była Wisła Kraków. Na trybunach 30 tysięcy kibiców. Prasa o meczu napisała: Kraków przeżył wczoraj wielkie rozczarowanie: Gwardia ani przez chwilę nie potrafiła zagrozić Unii, ulegając jej zdecydowanie 0:2 (0:1) przy czym zwycięstwo chorzowian mogło wypaść jeszcze wyżej. Unia narzuciła bardzo ostre tempo i rozbiła lubiących grać wolno gwardzistów. Znów doskonale zagrał tandem Alszer - Cieślik, któremu dzielnie sekundowali skrzydłowi Pala i Mateja. Obok tej czwórki podobał się jeszcze w Unii Siekiera. Pierwszą bramkę strzelił w 20 min. Cieślik, który błyskawicznie doszedł do prostopadłego podania i kropnął nieuchronnie. W 57 minucie Alszer przejął podanie Pali i uzyskał drugą bramkę pieczętując sukces przodownika tabeli. Po tym spotkaniu nastąpiła kolejna miesięczna przerwa w rozgrywkach.

27 września drużyna Ruchu zagrała w Warszawie ze słynnymi "Harpagonami" czyli stołeczną Gwardią. W tym meczu nie padła ani jedna bramka. Bezbramkowy remis. Mecz bez historii. Siedem dni później nadeszło to, co nieuchronne. Niebiescy zagrali 4 października z Górnikiem Radlin, mecz odbył się w Rybniku i pojawiło się na nim 20 tysięcy kibiców.



Prasa napisała: Ostatnią radlińską przeszkodę wzięła Unia dość gładko. Wygrała zasłużenie, lecz na zwycięstwo cały zespół musiał mocno napracować się bowiem Górnik stawił zacięty opór (...) w zespole Unii dobrze zagrali pomocnicy: Siekiera, Suszczyk i Bartyla. Ci gracze mają poważny udział w zwycięstwie. Osłabiony brakiem Pali (powołany do odbywania służby wojskowej do warszawskiej Legii - przyp. red.) atak Unii grał trochę słabiej niż zwykle. W sumie jednak zadowolił wykorzystując z kilku dogodnych sytuacji do zdobycia bramek - trzy. Cieślik zdobył 2 bramki a Alszer 1. Honorową bramkę dla Górnika zdobył Wiśniowski z rzutu karnego. Hubert Pala wrócił do chorzowskiego klubu w sezonie 1956, zmienił swoją pozycję na boisku na bocznego obrońcę i odegrał znaczącą rolę w zdobyciu kolejnego mistrzostwa.

Kibice Ruchu gorąco przywitali na stadionie w Chorzowie mistrzów Polski podczas przedostatniego spotkania ligowego z Wawelem Kraków, piłkarze z Krakowa zajmowali drugie miejsce w tabeli. Niebiescy potraktowali ten mecz ulgowo, co prasa wytknęła im bezlitośnie. Wawel w pierwszej połowie ustawił się defensywnie, czekając na ataki Ruchu. Prasa o drugiej połówce napisała: Druga połowa była bezbarwna, drużyny znacznie opadły na siłach. Jak zwykle w takich momentach Unia potrafiła bardziej się skupić i bardzo dobry w tym meczu Cieślik przytomnie wykorzystał jedną z wielu szans posyłając piłkę do siatki obok robinsonującego Pajora. W ten sposób na 14 minut przed zakończeniem spotkania Unia zdobyła dwa punkty, mające znaczenie prestiżowe. Natomiast sposób w jaki je zdobyła świadczy o kryzysie mistrzowskiego zespołu. 17 zwycięstw, 3 remisy i 1 porażka, a prasa pisze o kryzysie. Cóż jakie czasy - taka prasa.

Ostatnia kolejka ligowa. 31 października do Chorzowa przyjeżdża Cracovia, jednak dzień później na 1 listopada zaplanowano prestiżowe spotkanie reprezentacji Śląska ze Spartakiem Moskwa, na który zostało powołanych kilku zawodników Ruchu. Mecz z Cracovią zostaje rozegrany jako sparing, skoro sparing, to i kibiców pojawiła się garstka (niecały tysiąc). Ruch w tym meczu zagrał w rezerwowym ustawieniu. Na boisko wybiegli: Breguła - Przebindowski, Kaczmarek, Pietrowski - H. Breiter, Ksol, Skorupa, Pieda, Bochenek, Mateja, Kubicki. Z pierwszego składu na boisku pojawili się Pieda i Mateja oraz Kubicki, który nie był podstawowym zawodnikiem w tym sezonie. Najciekawszym momentem tego meczu było wybicie piłki z linii bramkowej przez jednego z obrońców Ruchu w 90 minucie gry. GKFF po jakimś czasie zmienia jednak swoją decyzję i uznaje ten mecz... za oficjalny. Dla Ruchu nie ma to większego znaczenia, a jednak gdyby grał w pełnym składzie mógł sobie zapewnić komplet zwycięstw ligowych na swoim boisku. Przez ten mecz rezerwowi piłkarze Ruchu zostali mistrzami Polski za ten sezon. Dla Cracovii przy bardzo wysokiej porażce i innym układzie wyników ostatniej kolejki mógł spotkać spadek z ekstraklasy. Dzisiaj do decyzji GKKF nikt się oficjalnie nie przyznaje, ale ten organ podejmował decyzje wygodne tylko dla siebie.

Tabela końcowa



Z ligi spadły Odra Opole i Lechia Gdańsk. Ruch zdominował ligę podobnie jak w 1934 roku, królem strzelców ligowych został Gerard Cieślik, ze względu na ostatni mecz żaden z piłkarzy nie zaliczył kompletu spotkań. Nigdy wcześniej, ani nigdy później mistrzostwa nie zdobyła tak liczna grupa piłkarzy, było ich aż 24.


Zdjęcie: Gerard Cieślik ustrzelił króla strzelców.

Na meczach z udziałem Ruchu pobijano rekordy frekwencji. W sumie ich mecze obejrzało niecałe 400 tysięcy kibiców w 22 meczach i trzeba przyznać, że nie tylko Górny Śląsk ciągle kochał kolory niebieskie.

Ostatnie w latach 50

To był sezon doskonałej obrony, w zasadzie ciągle słyszy się o słynnym A-B-C, ale nie byłoby Alszera, Breitera i Cieślika gdyby nie B-G-B czyli Bomba - Gebur - Bartyla. To trio obronne wspólnie ze świetnie broniącym Wyrobkiem straciło tylko 14 bramek. Obrona była kluczem do stworzenia mistrzowskiej machiny w tym sezonie. W pomocy bardzo dobre mecze rozgrywali Czesław Suszczyk i Mieczysław Siekiera (od 1960 roku Siemierski). Obaj nieco w cieniu pozostałych graczy - byli kluczowymi postaciami drużyny Ruchu. To była dominacja całego alfabetu, który nazywał się Ruch Chorzów. Pojedynczy piłkarze wygrywają statystyki, ale to cała drużyna zdobywa mistrzostwa. A to było już ostatnie w latach 50. Wielka szkoda, bo ta drużyna miała potencjał aby powalczyć w następnych latach o złote medale. W 1954 roku mistrzostwo wymknęło się z rąk i nóg piłkarzy w ostatniej kolejce, kiedy padł remis z warszawską Gwardią. Zwycięstwo w tym meczu dałoby kolejną gwiazdkę, ale w przyrodzie nic nie ginie. Boisko wtedy zabrało, ale oddało to parę lat później.

Grzej
twitter.com/grzegorzjo


Bibliografia:
Niebiescy.pl,
Trybuna Robotnicza: 1953,
Przegląd Sportowy: 1953,
Sport: 1953,
Andrzej Gowarzewski, Joachim Waloszek, Ruch Chorzów, 75 lat "Niebieskich" - Księga Jubileuszowa. Wydawnictwo GiA, Katowice 1995.

Polecamy również:
  • Pierwsze Mistrzostwo Polski - część I
  • Pierwsze Mistrzostwo Polski - część II
  • Złota era. Drugie Mistrzostwo Polski - część I
  • Złota era. Drugie Mistrzostwo Polski - część II
  • Ambicja i dużo (nie)szczęścia. Trzecie mistrzostwo Polski - część I
  • Ambicja i dużo (nie)szczęścia. Trzecie mistrzostwo Polski - część II
  • Wojenna ścieżka. Czwarte z rzędu mistrzostwo Polski - część I
  • Wojenna ścieżka. Czwarte z rzędu mistrzostwo Polski - część II
  • Ostatnie przed wojną. Piąte mistrzostwo Polski - część I
  • Ostatnie przed wojną. Piąte mistrzostwo Polski - część II
  • Gorzko-słodki smak. Historia szóstego mistrzostwa Polski
  • Taktyka 1244. Historia siódmego tytułu mistrza Polski
  • Definicja alfabetu. Historia 8. tytułu mistrzowskiego - część I



  • REKLAMA
    OSTATNI MECZ
    31. kolejka Ekstraklasy - 03.05.2024 r. godz. 20:30, Chorzów
    Czas na szpil »
    Relacja LIVE »
    Relacja z meczu »
    Relacja z trybun »
    Konferencja »
    Wypowiedzi »
    Fotogaleria »
    Skrót meczu »
    Wideo »
    2:1
    RUCH - LECH POZNAŃ
     Szczepan 24'
     Feliks 84'
     Ishak 27' (k)
    REKLAMA
    NASTĘPNY MECZ
    RADOMIAK RADOM - RUCH CHORZÓW
    ul. Malczewskiego 18, Radom
    13.05.2024 r. godz. 19:00
    :
    TV NIEBIESCY
    REKLAMA
    PLAN PRZYGOTOWAŃ
    08.01 - 19.01 - treningi w Chorzowie
    17.01 g. 11:30 - sparing: Polonia Bytom 1:1 Ruch
    20.01 - 01.02 - zgrupowanie w Belek (Turcja)
    23.01 g. 15:30 - sparing: Ruch 1:1 Kecskemeti TE
    26.01 g. 14:00 - sparing: Ruch 0:1 Drita Gnjilane
    30.01 g. 14:00 - sparing: Ruch 2:1 Brera Strumica
    31.01 g. 14:00 - sparing: Ruch 1:1 FK Skupi
    02.02 - 08.02 - treningi w Chorzowie
    09.02 g. 20:30 - 20. kolejka Ekstraklasy: Ruch - Legia Warszawa
    * Więcej informacji o sparingach można zobaczyć po najechaniu na
    TRANSFERY
    PRZYSZLI
    Robert Dadok (Górnik)
    Mike Huras (Vfb Stuttgart)
    Josema (Leganes)
    Ksawery Kwiatkowski (Ruch II)
    Patryk Stępiński (Widzew)
    Dante Stipica (Pogoń Szczecin)
    Adam Vlkanova (Viktoria Pilzno)
    Filip Wilak (Lech Poznań)
    ODESZLI
    Paweł Baranowski (GKS Jastrzębie)
    Dawid Barnowski (?)
    Maciej Firlej (Puszcza)
    Krzysztof Kamiński (Płock)
    Konrad Kasolik (Wieczysta)
    Artur Pląskowski (?)
    Tomas Podstawski (?)
    Jan Sedlak (?)
    Kacper Skwierczyński (Waterford)
    Dominik Steczyk (Preussen)
    Tomasz Swędrowski (Wieczysta)
    Remigiusz Szywacz (?)
    STRZELCY - TOP 5                         ASYSTY - TOP 5
       Daniel Szczepan4
       Tomasz Swędrowski3
       Michał Feliks2
       Tomasz Foszmańczyk1
       Kacper Michalski1
       Daniel Szczepan2
       Mateusz Bartolewski1
       Kacper Michalski1
       Tomasz Swędrowski1
       Filip Starzyński1
    ŻÓŁTE KARTKI
       Maciej Sadlok5
       Mateusz Bartolewski3
       Kacper Michalski3
       Tomas Podstawski3
       Miłosz Kozak2
       Juliusz Letniowski2
       Tomasz Swędrowski2
       Daniel Szczepan2
       Remigiusz Szywacz2
       Tomasz Wójtowicz2
    REKLAMA
    NA SKRÓTY
  • Terminarz meczów Ruchu
  • Runda jesienna
  • Runda wiosenna
  • Kadra Ruchu
  • Sztab szkoleniowy Ruchu
  • DOŁĄCZ DO NAS!
    REKLAMA
    REKLAMA
    TABELA
    1. Jagiellonia Białystok 56
    2. Lech Poznań 52
    3. Górnik Zabrze 51
    4. Śląsk Wrocław 51
    5. Legia Warszawa 50
    6. Raków Częstochowa 49
    7. Pogoń Szczecin 48
    8. Widzew Łódź 42
    9. Piast Gliwice 38
    10. Stal Mielec 38
    11. Zagłębie Lubin 38
    12. Cracovia 36
    13. Radomiak Radom 35
    14. Warta Poznań 34
    15. Puszcza Niepołomice 33
    16. Korona Kielce 31
    17. Ruch Chorzów 26
    18. ŁKS Łódź 21
    REKLAMA
    REKLAMA
    REKLAMA
    REKLAMA
    TV NIEBIESCY
    BUTTONY
    90 Minut Widzew To MY
    UKS Ruch Chorzów Elana Toruń
    Kibice.net
    Copyright by Niebiescy.pl © 2005-2024 | Polityka prywatności