W 2025 roku mają nastąpić prace związane z budową nowego stadionu Ruchu Chorzów. Pierwszym etapem będzie likwidacja starego obiektu przy Cichej 6. Kilka lat temu mówiło się, że zabytkową krytą trybunę główną z 1937 roku trzeba rozebrać i przenieść w całości w nowe miejsce. Teraz okazuje się, że nie ma jej w rejestrze zabytków województwa śląskiego. Czy w takim razie nic z niej nie zostanie?
W styczniu 2019 roku w Rozmowie Dnia Radia Piekary i Dziennika Zachodniego ówczesny prezydent Chorzowa Andrzej Kotala mówił: - Kryta trybuna ze stadionu przy ul. Cichej zostanie rozebrana i przeniesiona na inny obiekt sportowy. Jest ona wpisana do rejestru zabytków i ciągle zastanawiamy się jak ten problem rozwiązać, ale uważam, że trybuna powinna trafić na inny chorzowski stadion - stwierdził prezydent i dodał: - Mamy stadion przy ulicy Lompy, na którym grała dawna drużyna AKS Wyzwolenie i tam jest miejsce, w którym można by tę trybunę przenieść.
Okazuje się jednak, że starej trybuny stadionu Ruchu nie ma w rejestrze zabytków województwa śląskiego, dlatego "Dziennik Zachodni" postanowił się dowiedzieć, jaki ma status. 21 listopada 2023 roku Miejski Konserwator Zabytków w Chorzowie otrzymał opinię prawną, mówiącą, że trybuna jako obiekt wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Chorzów jest objęty ochroną konserwatorską. MKZ w piśmie do Wydziału Zarządzania Nieruchomościami określił zakres ochrony konserwatorskiej trybuny: wyłącznie oryginalna nitowana konstrukcja stalowa z okresu międzywojennego, bez spawanej konstrukcji części trybun dodanej w latach 70. XX w.
28 listopada 2023 roku prezydent Chorzowa uzgodnił roboty budowlane polegające "na rozbiórce budynków i obiektów oraz elementów zagospodarowania terenu kompleksu stadionu Ruch Chorzów przy ul. Cichej 6. Projekt zakłada zachowanie ramy nitowej konstrukcji stalowej, która jest najcenniejszym, najmniej przekształconym elementem założenia, ten element konstrukcyjny ma pozostać zabezpieczony i wyeksponowany w placówce muzealnej. Nie dookreślono, jak duży fragment ramy powinien zostać zachowany, ale zablokowano możliwość całkowitej likwidacji".
Miejski Konserwator Zabytków w Chorzowie Anna Piontek przestawiła swoje wnioski i proponowane działanie, w notatce dla prezydenta Szymona Michałka z 8 stycznia 2025 roku:
Zabytkowość trybuny opiera się na konstrukcji - przez demontaż tracimy istotną część wartości zabytkowej.
W przypadku decyzji o relokacji całej trybuny należy uwzględnić jej kontekst historyczny i kontekst nowego otoczenia. W opinii MKZ relokacja na boisko ćwiczeniowe bądź stadion Lompy nie będzie uzasadniona ani historycznie, ani architektoniczne (w kontekście nowego otoczenia). Będzie również nieefektywna ekonomicznie - koszty demontażu, transportu, renowacji, montażu i utrzymania, w tym zabezpieczenia.
W przypadku decyzji o zachowaniu części trybuny na cele muzealne należy już teraz ustalić docelowy sposób eksponowania i możliwości wytawienniczo-magazynowe w tym zakresie.
Należy postulować zachowanie ramy nitowej bądź jej fragmentu - w zależności od stanu stwierdzonego przed i w trakcie demontażu, w miarę możliwości technicznych i kondycji nitowania.
Należy sporządzić profesjonalną dokumentację fotograficzną trybuny w celach historycznych (np. do zbiorów Muzeum Hutnictwa) - także z demontażu trybuny.
Fragmenty trybuny, które nie zostaną przekazane na cele muzealne można:
- Przekazać na rzecz aukcji - charytatywnych, na rzecz nowego stadionu.
- Wykorzystać w celu wykonania instalacji artystycznej, która może znaleźć swoje miejsce na terenie nowego stadionu - postuluje się organizację rezydencji artystycznej, która obejmie swoim zasięgiem tematykę Ruchu Chorzów, ale też związków z historią Miasta, Hutą Batory, a w końcu i całym regionem - napisała Anna Piontek.
źródło: Dziennik Zachodni