strona główna Forum Kibiców Fan Page Niebiescy.pl Twitter Niebiescy.pl TV Niebiescy w Youtube Typer Stowarzyszenie Wielki Ruch Relacje Live
Grzesiuk: "Film jest obiektywny, mówi prawdę. Poza jedną sceną"
  • Data: 05.11.18; 19:31  Dodał: Neo
Po czterech pokazach na Warszawskim Festiwalu Filmowym "Niebieskie Chachary" zaliczyły także debiut zagraniczny. Dzieło Cezarego Grzesiuka zostało dziś zaprezentowane na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Listopad" w Mińsku.

Wiadomo już także, gdzie odbędzie się kolejny pokaz filmu o kibicach chorzowskiego Ruchu. "Niebieskie Chachary" dostały się na festiwal EnergaCamerimage 2018. Seans odbędzie się we wtorek, 13 listopada, o godz. 10:00 w Operze Nova w Bydgoszczy.

Tymczasem Cezary Grzesiuk udzielił ciekawego wywiadu "Gazecie Wyborczej". Oto wybrane przez nas fragmenty.

"Na pierwszym miejscu jest Ruch, na drugim miejscu jest Ruch, na trzecim miejscu jest Ruch, a na ostatnim jesteś ty" - odpowiedział kibic Ruchu Chorzów swojej żonie, gdy ta spytała go, które miejsce zajmuje w jego życiu. Na końcu dodał: "No co jej miałem jeszcze powiedzieć?".
Cezary Grzesiuk: - Po jednej z projekcji filmu podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego podeszła do mnie kobieta, która wyznała, że też jest taką żoną. Uszanowała, że dla jej męża najważniejszy jest klub. Na festiwal przyjechała razem z nim i z synem. Dzieciak nie miał chyba dziesięciu lat, a już brał udział w około 50 wyjazdach kibicowskich. Miał dwa-trzy miesiące, kiedy rodzice wzięli go na pierwszy mecz.

(...)

W jednej z ostatnich scen pańskiego filmu słyszymy Kmiciola - jednego z głównych bohaterów - jak mówi do swojego dziesięcioletniego syna, żeby zapamiętał na całe życie, że "psy to pały, masz mieć taką nienawiść, jaką ma twój ojciec". Chłopiec słucha w całkowitym milczeniu, na końcu nieśmiało przytakuje. Ta scena sprawia, że włos się jeży na głowie.
- Mnie też zmroziła, zastanawiałem się długo, czy umieścić ją w filmie. Nienawiść do policji jest w kibicach silna. Ale trudno się temu dziwić, kiedy się słyszy historię taką, jak ta opowiedziana mi przez Kmiciola. Gdy miał niewiele ponad dziesięć lat, za kradzież lizaka za 50 groszy policjanci przykuli go kajdankami do kaloryfera i spałowali tak, że nie mógł chodzić. Zagrozili, że jeśli powie komukolwiek, co się stało, zrobią to znów.

W ciągu 11 lat obserwowałem, jak policja traktuje kibiców, sam miałem z nią wiele nieprzyjemnych spotkań. Wielokrotnie byliśmy w sytuacji, w której policjanci stosowali przemoc. Któregoś razu mojego operatora tak potraktowali gazem, że nie mógł dalej robić zdjęć. Podczas innego meczu, gdy policjant zobaczył, że mamy kamerę, podszedł i uderzył w nią pałką, bo nie chciał, żebyśmy filmowali. Kamera spadła na ziemię i została zniszczona bezpowrotnie.

Wielokrotnie byłem przez policję poniżany. Podczas meczów brali mnie do radiowozu i przetrzymywali pod pretekstem potwierdzenia mojej tożsamości. Miałem ze sobą wszystkie dokumenty - dowód, prawo jazdy, legitymację służbową z telewizji. Na nic się to zdało. W dobie nowoczesnej technologii potrzebowali aż godziny, żeby skontaktować się z bazą.

Specjalnie pana trzymali?
- Oczywiście. Nie chcieli, żebym filmował.

Kiedyś przechodziłem na drugą stronę ulicy, kiedy widziałem kibica. Po tym filmie mogę powiedzieć bez zawahania, że nie boję się już kibiców, ale wciąż boję się policji.

(...)

W filmie pojawia się wątek wyjazdu na mecze do Hiszpanii. (...) Uderza różnica między tym, jak wygląda organizacja wydarzenia tam, a jak u nas. I mowa tu zarówno o zachowaniu funkcjonariuszy, jak i kibiców.
- W dniu meczu między Sewillą a Atletico Madryt droga na stadion Camp Nou w Barcelonie wyglądała tak, że wszystkie uliczki były zasypane kubkami po piwie i butelkami po alkoholu. Dosłownie brnęliśmy przez nie. Przyjechało 100 tysięcy osób. Ulice wypełnione były kibicami spożywającymi alkohol. Jednocześnie nikomu nie przyszłoby tam do głowy, żeby na wejściu na stadion sprawdzać, czy ktoś jest pijany. To u nas ktoś sobie wymyślił, że pijany na stadion nie wejdzie, więc wszyscy muszą dmuchać.

W Polsce na wyjazdach kibice są praktycznie poza prawem. Pamiętam, jak jechałem z nimi na mecz do Gdyni w 2013 roku, kiedy Ruch grał jeszcze w Ekstraklasie. Gdy w pociągu są kibice, wydziela się wagony specjalnie dla nich. Wszędzie jest pełno policji uzbrojonej w broń długą. Nasza podróż trwała wtedy około 17 godzin. Byłem bardzo zmęczony i chciałem pójść do Warsu, żeby napić się kawy. Wagon restauracyjny był jednak poza strefą dla kibiców. Na nic się zdały moje prośby. Dlaczego w tym kraju ktoś za mnie decyduje o tym, czy mogę wejść do Warsu, żeby napić się kawy?

Kolejne kuriozum. Przyjeżdżamy do Gdyni, oczywiście nie zatrzymujemy się na dworcu w centrum miasta, ale kilka stacji wcześniej. Nie możemy poruszać się swobodnie, tylko jesteśmy prowadzeni kilka kilometrów w kordonie policji pod sam stadion. Nie możemy wyjść poza kordon, nawet żeby kupić cokolwiek do picia czy jedzenia. Po 17 godzinach podróży jedyne, co możemy zrobić, to zamówić pizzę i poprosić, żeby nam ją dowieźli pod sam kordon.

W naszym kraju traktowani jesteśmy jak dzieci, nasza wolność cały czas jest ograniczana. Wciąż nie wyszliśmy z PRL-u, kiedy to władza za nas decydowała, kto ma kim być, jak się zachowywać, cały czas myślano za nas. Potrzeba jeszcze dużo czasu, zanim będziemy mieli taką wolność, jaka jest w Hiszpanii. Tam policja wie, że w niektórych sytuacjach lepiej nie interweniować.

(...)

W filmie nie zobaczymy również żadnych kibicowskich ustawek.
- Nie chciałem tego pokazywać. Wystarczy mi scena z Koko [jedna z bohaterek filmu - przyp. red.], która mówi, że chciałaby wziąć udział w takiej ustawce, że fajnie byłoby komuś przywalić. Leją się, to prawda, ale zawsze robią to w lasach, nigdy nie przenoszą tej agresji na stadion. Jeden z moich bohaterów, pan Kazimierz Kutz, mówi ciekawą rzecz: "może dlatego od sześćdziesięciu lat żyjemy w pokoju, bo tacy jak oni chodzą do tych lasów i tam wyładowują swoją agresję". Nie chciałbym oczywiście myśleć, że jest to jedyny powód, ale może coś w tym jest. Gdyby tylko do takich konfliktów dochodziło na świecie...

(...)

Czy film, pana zdaniem, jest obiektywny? Na premierę przyszło wielu kibiców. Byli zachwyceni. Można by pomyśleć, że był on robiony właśnie dla nich.
- Jestem przekonany, że jest obiektywny. Mówi prawdę. Poza jedną sceną, kiedy profesjonalna graficzka z katowickiej Akademii Sztuk Pięknych wyjaśnia, jak skonstruowany jest znak graficzny Ruchu Chorzów, nie ma tam żadnej zainscenizowanej sytuacji.

Aż do premiery nie wiedziałem, jak kibice na niego zareagują.

Próbowali stawiać wytyczne, co może, a co nie znaleźć się w filmie?
- Tak, wiele razy mi grozili. Ale gdybym ich posłuchał, miałbym związane ręce. Wszystkie ich zakazy złamałem.

Cały wywiad można znaleźć tutaj.źródło: Niebiescy.pl / Gazeta WyborczaRuch uświetnił 100-lecie Szombierek
REKLAMA
PLAN PRZYGOTOWAŃ
24.06 - 07.07 - treningi w Chorzowie
06.07 g. 11:30 - sparing: Stal Rzeszów 0:0 Ruch
08.07 - 13.07 - zgrupowanie w Rybniku-Kamieniu
10.07 g. 17:30 - sparing: Ruch 1:1 Rekord Bielsko-Biała
13.07 g. 17:00 - sparing: Szombierki Bytom 1:1 Ruch
15.07 - 02.08 - treningi w Chorzowie
20.07 g. 15:00 - sparing: Hutnik Kraków - Ruch
27.07 g. 15:00 - sparing: Ruch - Podbeskidzie II Bielsko-Biała
03.08 g. 17:00 - 1. kolejka III ligi: Ruch - Zagłębie II Lubin
* Więcej informacji o sparingach można zobaczyć po najechaniu na
REKLAMA
TRANSFERY
PRZYSZLI
Adrian Dąbrowski (zespół U-19)
Marcin Kowalski (Rozwój Katowice)
Tomasz Nowak (zespół U-19)
Daniel Paszek (Rozwój Katowice)
Mateusz Winciersz (zespół U-19)


PRZYJDĄ?
Mateusz Bąk (UKS Ruch)
Tomasz Hołoś (zespół U-19)
Mateusz Iwan (Unia Kosztowy)
Daniel Iwanek (zespół U-19)
Olivier Lazar (Rozwój Katowice)
Bartosz Soliński (Rozwój Katowice)
Paweł Starzyński (Gwarek TG)
Giorgi Tsuleiskiri (AKS Mikołów)
Kacper Świątczak (zespół U-19)
ODESZLI
Konrad Budek (Zagłębie Sosnowiec)
Lukas Duriska (Olimpia Grudziądz)
Piotr Giel (Bytovia Bytów)
Wojciech Kędziora (?)
Dominik Małkowski (Podbeskidzie?)
Paweł Mandrysz (?)
Pawło Miahkow (?)
Robert Obst (Warta Poznań?)
Patryk Sikora (?)
Michał Walski (Sandecja)
Bartłomiej Wdowik (Odra Opole)
Łukasz Wiech (Śląsk?)


ODEJDĄ?
Tomasz Podgórski (?)
Lucjan Zieliński (Zagłębie S.?)
TV NIEBIESCY


Kulisy meczu Ruch 1:2 Olimpia

Doping podczas Ruch 1:2 Olimpia

Komentarze po Ruch 1:2 Olimpia
Sektor rodzinny rośnie w siłę

Doping Niebieskich w Bełchatowie

Kulisy meczu GKS 1:0 Ruch
Debiut: "Ruch na wyjeździe"

Skrót meczu GKS 1:0 Ruch

Oprawa Ruchu w BełchatowieREKLAMA
OSTATNI MECZ
34. kolejka II ligi - 19.05.2019 r. godz. 13:00, Siedlce
Relacja LIVE »
Transmisja TV »
Relacja z meczu »
Konferencja »
Wypowiedzi »
Doping »
Komentarze »
1:0
POGOŃ SIEDLCE - RUCH
 Rybski 28'
PIĘĆDZIESIĄT SZYBKICH
01.02.17: Pięćdziesiąt szybkich z "Grodkiem"
03.06.16: Pięćdziesiąt szybkich ze "Skuterem"
29.01.16: Pięćdziesiąt szybkich z "Zieniem"
16.12.15: Pięćdziesiąt szybkich z "Konczim"
02.08.15: Pięćdziesiąt szybkich z "Olem"
15.06.15: Pięćdziesiąt szybkich z "Babim"
07.06.15: Pięćdziesiąt szybkich z "Kuśwą"
22.05.15: Pięćdziesiąt szybkich z "Gigim"
15.05.15: Pięćdziesiąt szybkich z "Maliną"
WYWIADY
05.02.17: To będzie Ruch waleczny i zdeterminowany - Maciej Urbańczyk
04.02.17: Dwa tematy, ale jak zwykle, włącza się... - Waldemar Fornalik
01.02.17: Ciężko zapracowaliśmy na to, żeby grać w Ruchu - Jakub Arak
30.01.17: Tutaj mi dobrze, chcę pomóc Ruchowi... - Jarosław Niezgoda
29.01.17: Obietnice nie mają sensu. Trzeba to udowodnić - Patryk Lipski
26.01.17: Kuświk to świetny gość! Opowiadał mi... - Milen Gamakow
STRZELCY - TOP 5                         ASYSTY - TOP 5
   Artur Balicki6
   Mateusz Bogusz4
   Wojciech Kędziora4
   Mateusz Bartolewski3
   Lukas Duriska2
   Tomasz Podgórski6
   Jakub Kowalski3
   Artur Balicki2
   Piotr Giel2
   Michał Walski2
ŻÓŁTE KARTKI
   Mateusz Bogusz5
   Mateusz Bartolewski4
   Michał Walski4
   Wojciech Kędziora3
   Jakub Kowalski3
   Dominik Małkowski3
   Artur Balicki2
   Bartłomiej Kulejewski2
   Robert Obst2
   Lukas Duriska1
REKLAMA
NOWOŚCI
18.07.18 | Kadra | Aktual.
18.07.18 | Sztab szkoleniowy | Aktual.
18.07.18 | Cennik | Aktualizacja
18.07.18 | Informacje | Aktualizacja
18.07.18 | Tabela | Aktualizacja
18.07.18 | R. wiosenna | Aktualizacja
18.07.18 | R. jesienna | Aktualizacja
05.07.18 | Pełny terminarz | Aktualizacja
DOŁĄCZ DO NAS!
REKLAMA
SONDA
Który z byłych piłkarzy Ruchu najszybciej zadebiutuje w seniorskiej drużynie swojego klubu?

Przemysław Bargiel w AC Milan
Mateusz Bogusz w Leeds United FC
Kamil Grabara w Liverpool FC
Wyniki sondy
REKLAMA
TV NIEBIESCY
REKLAMA
TABELA
1. Radomiak Radom 59
2. Olimpia Grudziądz 59
3. GKS Bełchatów 58
4. Elana Toruń 56
5. Widzew Łódź 55
6. Pogoń Siedlce 51
7. Stal Stalowa Wola 51
8. Znicz Pruszków 46
9. Górnik Łęczna 46
10. Resovia 46
11. Skra Częstochowa 43
12. Błękitni Stargard 41
13. Olimpia Elbląg 40
14. Gryf Wejherowo 40
15. Siarka Tarnobrzeg 39
16. ROW 1964 Rybnik 38
17. Rozwój Katowice 34
18. Ruch Chorzów 32
BUTTONY
90 Minut Widzew To MY
WidzewLodz.pl Elana Toruń
UKS Ruch Chorzów Kibice.net
Copyright by Niebiescy.pl © 2005-2017 | Polityka prywatności IC Service