Na nowy stadion czekamy już bardzo długo i według zapowiedzi władz miasta jeszcze trochę to potrwa - przynajmniej do 2018 roku. Śmiemy zaryzykować stwierdzenie, że gdyby wszyscy mieli tak Niebieskie serca jak nasi kibice, to stadion powstałby szybciej. Na dowód tego prezentujemy Wam projekt nowego stadionu Ruchu Chorzów wraz z jego profesjonalnym opisem autorstwa jednego fana "Niebieskich", Macieja Małka. Ciekawi jesteśmy Waszych reakcji.
Opracowanie projektu nowego stadionu poprzedzone zostało skrupulatnie przeprowadzonymi analizami dokumentów planistycznych, uwarunkowań funkcjonalno-urbanistycznych, komunikacyjnych, historycznych, a nawet społecznych (sondy wśród kibiców przeprowadzone przez portal Niebiescy.pl), z których wyciągnięte zostały wnioski i wytyczne projektów.
» Zobacz projekt stadionu Ruchu Chorzów, stworzony przez kibica
Główne założenie urbanistyczne przewiduje zrewitalizowanie dawnych terenów przemysłowych Huty Batory i utworzenie tam terenów otwartych o funkcji rekreacyjno-wypoczynkowej. Takie rozwiązanie poprawi kompozycję urbanistyczną tego fragmentu miasta, podkreślając jego liniowy układ, utworzony przez: Drogową Trasę Średnicową, tereny sportowe, rzekę Rawę oraz nasyp kolejowy. Zrewitalizowane w ten sposób tereny będą znakomitą barierą pomiędzy zabudowaniami mieszkalnymi przy ulicy Armii Krajowej, a dużym kompleksem sportowym. Stworzą one jednocześnie, wraz z już istniejącymi terenami zielonymi, większe założenie parkowo-rekreacyjne wzdłuż rzeki Rawy. Nowopowstałe tereny zielone zapewnią odpowiednią ilość przestrzeni ogólnodostępnej otwartej, która powinna towarzyszyć dużym obiektom użyteczności publicznej, takim jak stadion sportowy.
Na dawnych terenach przemysłowych utworzone zostało duże założenie parkowe, a naturalna różnica poziomów pozwoliła w sposób tarasowy umieścić tam odpowiednią ilość parkingów podziemnych. Zmieniony został w ten sposób charakter przestrzeni od południowej strony stadionu. Z terenów zamkniętych, które blokowały swobodny przepływ ludzi wokół obiektu, powstała przestrzeń otwarta, która pełni rolę głównego przedpola stadionu. W części bezpośrednio przylegającej do budynków mieszkalnych przy ulicy Armii Krajowej, poprzez analizę potoków ruchu pieszego oraz odpowiednie zaprojektowanie ciągów komunikacyjnych, wytworzona została przestrzeń pół publiczna. Przeznaczona jest ona dla mieszkańców tych budynków, a możliwość wejścia osób z zewnątrz została ograniczona do minimum. Poza terenami ogólnodostępnymi wydzielona została strefa ograniczonego dostępu, zlokalizowana od strony zachodniej stadionu.
Stadion zaprojektowany został jako typowy obiekt piłkarski bez bieżni lekkoatletycznej, tak aby spełniał wszelkie wymagania UEFA oraz PZPN, jednocześnie jak najbardziej odpowiadając lokalnym uwarunkowaniom funkcjonalno-użytkowym. Obiekt spełnia wszelkie kryteria
stadionu kategorii 3, na którym mogą być rozgrywane wszelkie spotkania krajowe oraz mecze wszystkich etapów rozgrywek UEFA, poza finałem Ligii Mistrzów i Pucharu UEFA.
Pole gry ma wymiary 120 x 83 m. W jego skład wchodzi płyta boiska o wymiarach 105 x 68 m. (nawierzchnia trawiasta z systemem podgrzewania i nawadniania) oraz utwardzony pas oddzielający płytę od widowni. Wjazd pojazdów na płytę boiska odbywa się z dwóch narożników: północno-wschodniego oraz południowo-zachodniego, bezpośrednio z wewnętrznej drogi technicznej. Wejście piłkarzy na boisko zlokalizowane jest w środkowej części trybuny zachodniej. Stadion ma widownię o pojemności
19450 widzów, wyposażoną wyłącznie w miejsca siedzące oraz podzieloną na odrębne sektory. Wydzielone zostały specjalne miejsca dla VIP-ów, mediów oraz kibiców gości. Widownia została całkowicie zadaszona, a w konstrukcji dachu zamontowane zostało sztuczne oświetlenie, system nagłośnienia, system monitoringu oraz system grzewczy.
Stadion składa się z trzech podstawowych poziomów:
» POZIOM "0" - (±0,00 m) odpowiada poziomowi terenu wokół stadionu oraz poziomowi płyty boiska. Znajdują się na nim wszystkie wejścia do obiektu, zarówno te przeznaczone dla widzów, jak i wejścia i wjazdy przeznaczone dla służb porządkowych oraz pracowników obiektu. Znajdują się na nim
lokale usługowe dostępne z zewnątrz obiektu oraz zaplecze szatniowo-szkoleniowe wraz z głównym holem wejściowym. Jest to jednak w dużej mierze poziom przeznaczony dla obsługi technicznej i porządkowej obiektu (duża ilość magazynów oraz pomieszczeń technicznych), z drogą łączącą ze sobą wszystkie trzy wjazdy do obiektu.
» POZIOM "1" - (+5,10 m) bezpośrednio po kontroli, która odbywa się na poziomie "0", kibice dostają się na poziom "1". Jest to duża, otwarta przestrzeń okalająca w całości bryłę główną obiektu. Tu odbywa się rozrząd kibiców na poszczególne sektory, znajdujące się zarówno na trybunie dolnej, jak i górnej. Na poziomie tym znajdują się
punkty gastronomiczne oraz sanitarne, obsługujące kibiców z sektorów znajdujących się na trybunie dolnej. Po stronie zachodniej tego poziomu zlokalizowana jest strefa przeznaczona dla mediów, natomiast od strony południowej zlokalizowane są piony komunikacyjne łączące hol wejściowy kompleksu sportowego (poziom "0") z halami gimnastycznymi zawieszonymi ponad płytą cokołu (poziom "2").
» POZIOM "2" - (+9,86 m) z tego poziomu możliwy jest bezpośredni dostęp kibiców na sektory zlokalizowane na trybunie górnej. Znajdują się tu punkty gastronomiczne oraz sanitarne, obsługujące tę część trybuny. Od strony zachodniej zlokalizowana jest
strefa przeznaczona dla VIP-ów, natomiast od strony południowej znajdują się hale sportowe oraz sale fitness i siłownie.
Poziomy podział bryły obiektu ma na celu optyczne zmniejszenie jego skali. Materiały zastosowane w elewacji zostały dobrane w taki sposób, aby swoim charakterem jeszcze bardziej podkreślić to rozbicie. Cokół stadionu wizualnie nawiązuje do części parkowej zlokalizowanej od południowej strony stadionu. Wykończony został tymi samymi materiałami co elementy małej architektury (biały beton oraz okładziny z płyt kamiennych), dzięki czemu sprawia wrażanie kolejnego poziomu tarasów ukrytych w terenie. Nawiązanie cokołu do parkowego założenia podkreślone zostało dodatkowo poprzez umiejscowienie zieleni w specjalnie do tego celu zaprojektowanych donicach rozmieszczonych po jego całym obwodzie.
Bryła główna stadionu pokryta została podłużnymi panelami, wykonanymi z polerowanej stali nierdzewnej w kolorze czarnym. Zastosowanie takiego materiału stanowi silny kontrast kolorystyczny dla dużych jasnych powierzchni jakimi są: podcień, linia dachu oraz dwa ekrany. Ekrany te swoim rozmiarem zajmują prawie całą powierzchnie elewacji południowej oraz północnej. Stworzenie tak dużych powierzchni świetlnych możliwe było dzięki zastosowaniu
technologii szkła inteligentnego. Rozwiązanie takie pozwala na tworzenie przeszklonych elewacji, które mogą zmieniać się w olbrzymie ekrany pozwalając na wyświetlanie dowolnych obrazów i animacji, jednocześnie możliwa jest zmiana jego transparentności. Obiekt w swoim odbiorze staje się dynamiczny, ciągle zmieniający swoje oblicze, nawiązując do odbywających się w jego wnętrzu wydarzeń. W sposób interaktywny oddaje wrażenia jakie towarzyszą imprezom sportowym. Tak innowacyjna powłoka stadionu daje
możliwość tworzenia okazjonalnych spektakli graficznych, przyciągając tym samym widzów na stadion.
Obiekt, jakim jest stadion staje się najczęściej wizytówką miasta, w którym się znajduje. Ciekawa forma architektoniczna, nietypowe rozwiązania konstrukcyjne i materiałowe niejednokrotnie przyciągają ludzi, którzy chcą jedynie zobaczyć i zwiedzić taki obiekt. Ważne więc staje się, aby wygląd zewnętrzny stadionu pod względami estetycznymi stał na wysokim poziomie, a jego forma architektoniczna była specyficzna, jedyna w swoim rodzaju. Chorzów znajduje się w sercu Górnego Śląska. Jest to region o bardzo bogatych tradycjach górniczych. Projektowany stadion, swoją formą architektoniczną, nawiązuje właśnie do tych tradycji. Ciemna bryła główna, niczym kamień węgielny, unosi się lekko nad jasnym cokołem symbolizując miejsce gdzie można odpocząć, obejrzeć mecz, przeżyć prawdziwe emocje. Duże przeszklenia, będące jednocześnie monitorami, symbolizują przejrzystość zasad, grę fair play.
* * *
Przedstawiony stadion wraz z jego opisem jest wizją studencką. Powstał w ramach pracy magisterskiej: "Stadion Klubu Sportowego Ruch w Chorzowie", na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Praca dyplomowa miała na celu zdefiniowanie przestrzeni architektoniczno-urbanistycznej o wysokich walorach funkcjonalnych i estetycznych, wykorzystującej jak największą ilość pozytywnych cech istniejącej tkanki miejskiej przy wyeliminowaniu jej cech negatywnych, ze szczegółowym opracowaniem projektu stadionu piłkarskiego Klubu Sportowego "RUCH" Chorzów przy ulicy Cichej 6. Przy tworzeniu projektu jego twórca spoglądał głównie na La Maladiere Stadium w Szwajcarii, The Ring Stadium w Słowenii, a także stadiony Cracovii oraz Korony Kielce.
Autorem projektu jest 26-letni Maciej Małek, który mieszka w Siemianowicach Śląskich. Ruch od zawsze jest mu bliski, bo jak sam twierdzi tak po prostu w Niebieskich Siemianowicach jest. Na mecze chodzi od WDŚ w 2008 roku, a chwile, które mu na zawsze utkwią w pamięci, to te kiedy na stadionie zapanowała ciemność podczas zeszłorocznych WDŚ.
* * *
Cieszymy się, że Ruch Chorzów ma fanów dzięki, którym możemy wierzyć, że stadion i w świetle dziennym będzie się świetnie prezentował :) Wierzymy, że praca Maćka będzie inspiracją i motywacją do działania dla wielu osób. Mamy nadzieję, że wkrótce doczekamy się nowego stadionu - jest go bowiem kim zapełniać!
» Zobacz projekt stadionu Ruchu Chorzów, stworzony przez kibica
Autor projektu i opisu -
[email protected]
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Marco FC Katowice
[email protected]