7 maja to dzień, w którym warto przypomnieć wspaniałego piłkarza, jednego z najlepszych graczy w latach 50. - Henryka Alszera. Były środkowy napastnik Ruchu Chorzów kontynuował tradycje najlepszych przedwojennych piłkarzy, a dzisiaj obchodziłby dzisiaj swoje 97 urodziny.
Śp. Henryk Alszer urodził się 7 maja 1918 roku w Bismarchütte (dzisiaj dzielnica Chorzów Batory), był wychowankiem Robotniczego Klubu Sportowego Wielkie Hajduki. Już w trakcie II Wojny Światowej brylował na śląskich boiskach w barwach Bergknappen Königshütte (Azoty Chorzów).
Pierwsze swoje gole w niebieskiej koszulce strzelał już w czerwcu 1947 roku, to on decydował wtedy o obliczu ataku Ruchu wspólnie z Cieślikiem. W 1947 roku w powojennych eliminacjach o wejście do I ligi w 18 meczach zdobył aż 22 bramki.
Alszer grał w Ruchu na pozycji środkowego napastnika. Z Cieślikiem i Breiterem stworzyli słynne w latach 50. trio "A-B-C". W ciągu 10 lat rozegrał w barwach Ruchu 176 ligowych meczów, w których strzelił 51 bramek. Z chorzowskim Ruchem świętował zdobycie trzykrotnie mistrzostwa Polski w latach: 1951, 1952 i 1953 oraz Pucharu Polski w 1951 roku. Był reprezentantem Polski. Uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach w 1952 r.
Alszer brał udział w niezwykłym meczu z Dynamem Kijów 1 listopada 1954 roku, które oglądało 50 tysięcy widzów, a które Ruch Chorzów (w zasadzie "Unia") wygrał 5:0, a Henryk Alszer zdobył jedną z bramek. Prasa pisała:
Tandem Cieślik - Alszer ma swój numer popisowy: jak błyskawica przechodzi całe boisko, jednak strzał Cieślika mija o centymetry bramkę (...) Czeski arbiter Vrbovec wspominał ten mecz:
Alszer i Cieślik zagrali bardzo dobry mecz, nie sposób ich utrzymać czy pokryć, tacy byli szybcy. Prasa podsumowała:
Najbardziej zmęczony jest Alszer, ale i on szybko odzyskuje równowagę, staje się rozmowny i uśmiechając się mówi: Chciałbym wiedzieć, kto mnie nie wystawił do reprezentacji Polski (...).
Zginął tragicznie potrącony przez samochód 31 grudnia 1959 roku w Rudzie Śląskiej
źródło: Niebiescy.pl,
Andrzej Gowarzewski, Joachim Waloszek, Ruch Chorzów, 75 lat "Niebieskich" - Księga Jubileuszowa. Wydawnictwo GiA, Katowice 1995 (1. część cyklu Kolekcja Klubów),
Trybuna Robotnicza R:1954.
fot. Ruch Chorzów