strona główna Forum Kibiców Fan Page Niebiescy.pl Twitter Niebiescy.pl TV Niebiescy w Youtube Typer Stowarzyszenie Wielki Ruch Relacje Live
Niebiescy wznawiają treningi i czekają na kolejne decyzje
  • Data: 30.04.20; 09:15  Dodał: Neo
W myśl deklaracji premiera i minister sportu, od poniedziałku na wielu boiskach będzie można wznowić treningi. Pytanie jednak, po co mieliby to robić III-ligowcy, skoro nie wiedzą, czy w tym sezonie jeszcze będzie im dane powalczyć o punkty?

Już w najbliższy poniedziałek - deklaracją premiera Mateusza Morawieckiego z końcówki ubiegłego tygodnia - do życia wrócą obiekty sportowe o charakterze otwartym, przede wszystkim boiska piłkarskie, na których będzie można zacząć trenować w nowym reżimie sanitarnym. Data 4 maja wlała w wielu z nas wiele optymizmu. Decyzja odnośnie przyszłości niższych klas rozgrywkowych - od trzeciej w dół - ma zapaść jednak dopiero tydzień później, wypracowana wspólnie przez przedstawicieli wojewódzkich ZPN-ów. O ile nie ma już większych złudzeń, że to koniec sezonu w piłce juniorskiej i amatorskiej (od IV ligi w dół), o tyle III-ligowcy pozostają dziś w wielkim zawieszeniu. - Nic się nie zmienia. Konkretna decyzja zostanie podjęta w okolicach 11 maja - mówi Jarosław Bryś, wiceprezes Śląskiego ZPN, przewodniczącego rozgrywkom III grupy III ligi.

Trzecia liga to poziom przejściowy między piłką zawodową a półzawodową czy zupełnie amatorską. Obok klubów z maleńkich miejscowości - by wspomnieć choćby LZS Starowice Dolne - mamy tak uznane firmy jak Motor Lublin, Polonię Bytom czy Ruch Chorzów. Rozwarstwienie potencjału organizacyjno-finansowego powoduje, że na tym szczeblu trudno byłoby zobligować kluby do stosowania jednolitych zasad - tak jak dzieje się to w ekstraklasie, I czy II lidze. Tam powrót do rozgrywek został poprzedzony wprowadzeniem pakietu medycznego, cechującego się obowiązkiem składania codobowych raportów medycznych, 14-dniową izolacją czy minimum 2-krotnym testowaniem na obecność koronawirusa wszystkich z 50-osobowych klubowych list złożonych z tych (zawodników, trenerów, członków sztabu, pracowników), bez których niemożliwe jest zorganizowanie i rozegranie meczu.

- Widzimy, jak wygląda pakiet medyczny dla klubów ze szczebla centralnego, który też nie zapewnia przecież idealnego bezpieczeństwa. On jest niemożliwy do zrealizowania dla większości klubów w III lidze. Jeśli ktoś pracuje zawodowo, nie jest w pełni profesjonalnym piłkarzem, to przemieszcza się wśród różnych grup ludzi, ma kontakt w swojej pracy, może kogoś zakazić. Dlatego nie wyobrażam sobie wznowienia III ligi bez testów. Chyba nikt nie chciałby wziąć takiej odpowiedzialności na siebie - nie kryje wiceprezes Bryś.

Takie testy to bezpieczeństwo, ale jednocześnie wymierne koszty, idące w dziesiątki tysięcy złotych. Dla większości III-ligowców - trudne do przeskoczenia, a wiemy, że PZPN nie sfinansuje ich, co czyni w ekstraklasie oraz I i II lidze. - Pod tym nikt się nie chce podpisać, dlatego jest taki problem z III ligą - przyznaje Łukasz Bereta, trener chorzowskiego Ruchu. - Nikt tego nie chce wziąć na siebie. Śląski ZPN mówi, by płaciły kluby, a one nie mają takich finansów, by to zagwarantować. Jeśli mielibyśmy wracać, to jakieś testy powinny być.

- Już dosyć dawno, bo kilkanaście dni temu, w gronie zarządu Śląskiego ZPN i prezesów podokręgów podzieliliśmy się zadaniami, obdzwoniliśmy wszystkie kluby z naszego terenu. Prezes Kula osobiście rozmawiał z ekstraklasą, I, II czy III ligą. Przeprowadziliśmy sondę, zdecydowanie przeważyły zdania, by nie rozpoczynać już ligi, choć były też głosy, by poczekać. Na forum - przychylając się do głosu klubów - rekomendowaliśmy rozwiązanie z awansami i bez spadków, ale to nie jest jeszcze decyzja - zaznacza wiceprezes Śląskiego ZPN.

Siłą rzeczy na wznowieniu rozgrywek najbardziej powinno zależeć tym, którzy zajmują miejsca w czołówce niepremiowane awansem, jak Polonia czy Ruch. - Od poniedziałku wznawiamy zajęcia. Będziemy trenować przez cały tydzień, czekając na wiadomość, co dalej z rozgrywkami - informuje Łukasz Bereta.

W myśl deklaracji premiera Morawieckiego czy minister Dmowskiej-Andrzejuk, na boisku może przebywać jednocześnie 6 osób. Automatycznie rodzi się pytanie o wartość szkoleniową treningu przy takich obostrzeniach dla drużyn III-ligowych. - Na początku obawialiśmy się, czy będziemy robić małe gry, podawać między sobą piłkę, ale słyszymy, że takich obostrzeń nie ma. Co można zrobić? Małe gry, ćwiczenia techniczne czy motoryczne. Trochę postrzelamy, zrobimy jakiegoś "dziadka". Istotny jest też element psychiczny: w końcu się zobaczymy, potrenujemy na dworze, z tego pewnie wszyscy będą zadowoleni, bo ileż można siedzieć w domu i samemu biegać - przyznaje szkoleniowiec Niebieskich.

Pozytywnego nastawienia w temacie dokończenia rozgrywek jednak w nim coraz mniej. - Dopuszczam oczywiście do siebie myśl, że nie dogramy tego sezonu. Skoro Holandia czy Francja odwołują rozgrywki najwyższego szczebla, to co dopiero nasza III liga… Wierzę jednak, że tak nie będzie. Trzeba poczekać na ekstraklasę, I i II ligę. Jeśli tam będzie OK, to może też zaczniemy, zwłaszcza skoro 4 maja do życia wracają galerie handlowe i ludzie będą mieli z sobą coraz większy kontakt. Zobaczymy, czy po wyborach jakoś nie cofniemy się w pewnych ustaleniach i obostrzeniach - zwraca uwagę Bereta.

źródło: SportPierwszy test na remis
REKLAMA
OSTATNI MECZ
18. kolejka III ligi - 08.03.2020 r. godz. 13:00, Lubin
Relacja LIVE »
Relacja z meczu »
Wyp. trenera »
Wyp. piłkarzy »
T. Stefanik »
M. Zarychta »
Doping »
Komentarze »
Kulisy »
Skrót meczu »
1:1
ZAGŁĘBIE II - RUCH
 Sypek 53'  Idzik 9'
REKLAMA
REKLAMA
TV NIEBIESCY
STRZELCY - TOP 5                         ASYSTY - TOP 5
   Mariusz Idzik16
   Jakub Nowak5
   Mateusz Bartolewski4
   Mateusz Winciersz4
   Tomasz Hołoś2
   Daniel Paszek9
   Mariusz Idzik5
   Tomasz Podgórski5
   Mateusz Bartolewski2
   Adrian Dąbrowski2
ŻÓŁTE KARTKI
   Marcin Kowalski7
   Mateusz Bartolewski5
   Tomasz Foszmańczyk4
   Bartłomiej Kulejewski4
   Michał Mokrzycki4
   Mateusz Lechowicz3
   Jakub Nowak3
   Daniel Paszek3
   Tomasz Podgórski3
   Mateusz Iwan2
PLAN PRZYGOTOWAŃ
08.01 - 01.02 - treningi w Chorzowie
24.01 g. 17:00 - sparing: Ruch 3:2 Sparta Lichtenberg
25.01 g. 11:00 - sparing: Szombierki Bytom 0:4 Ruch
01.02 g. 12:00 - sparing: Ruch 0:1 Garbarnia Kraków
03.02 - 08.02 - zgrupowanie w Rybniku-Kamieniu
05.02 g. 11:00 - sparing: Ruch 1:4 GKS Tychy
08.02 g. 11:00 - sparing: Ruch 1:1 Hutnik Kraków
11.02 - 06.03 - treningi w Chorzowie
15.02 g. 12:00 - sparing: MFK II Karvina 0:5 Ruch
19.02 g. 17:00 - sparing: Ruch Radzionków 0:6 Ruch
22.02 g. 14:00 - sparing: Zagłębie Sosnowiec 3:3 Ruch
29.02 g. 12:00 - sparing: Ruch 4:2 Szczakowianka
08.03 g. 13:00 - 18. kolejka III ligi: Zagłębie Lubin - Ruch
* Więcej informacji o sparingach można zobaczyć po najechaniu na
TRANSFERY
PRZYSZLI
Łukasz Janoszka (Stal Mielec)
Piotr Kwaśniewski (Gwarek Ornont.)


PRZYJDĄ?
Mateusz Bilczewski (UKS Ruch Chorzów)
Wiktor Cioch (AP Ruch Chorzów)
Mateusz Gajda (Śląsk Święt.)
Kacper Kawula (Bytovia Bytów)
Jakub Siwek (AP Ruch Chorzów)
Jakub Słota (AP Ruch Chorzów)
ODESZLI
Daniel Iwanek (zespół juniorów)
Olivier Lazar (Rozwój?)
Mateusz Machała (GKS Tychy?)


ODEJDĄ?
Adrian Dąbrowski (Broń Radom?)
REKLAMA
OSTATNI MECZ
18. kolejka III ligi - 08.03.2020 r. godz. 13:00, Lubin
Relacja LIVE »
Relacja z meczu »
Wyp. trenera »
Wyp. piłkarzy »
T. Stefanik »
M. Zarychta »
Doping »
Komentarze »
Kulisy »
Skrót meczu »
1:1
ZAGŁĘBIE II - RUCH
 Sypek 53'  Idzik 9'
REKLAMA
NOWOŚCI
07.08.19 | Sztab | Aktualizacja
07.08.19 | Kadra | Aktualizacja
17.07.19 | Informacje | Aktualizacja
17.07.19 | R. wiosenna | Aktualizacja
17.07.19 | R. jesienna | Aktualizacja
17.07.19 | Pełny terminarz | Aktual.
REKLAMA
DOŁĄCZ DO NAS!
REKLAMA
TV NIEBIESCY
REKLAMA
REKLAMA
TABELA
1. Śląsk II Wrocław 37
2. Polonia Bytom 33
3. Ruch Chorzów 31
4. MKS Kluczbork 30
5. Rekord Bielsko-Biała 29
6. Ruch Zdzieszowice 29
7. Gwarek Tarnowskie Góry 28
8. Pniówek Pawłowice Śląskie 27
9. Górnik II Zabrze 27
10. Lechia Zielona Góra 26
11. Ślęza Wrocław 25
12. Foto-Higiena Gać 24
13. Miedź II Legnica 22
14. ROW 1964 Rybnik 22
15. Stal Brzeg 19
16. Zagłębie II Lubin 14
17. Piast Żmigród 14
18. LZS Starowice Dolne 4
BUTTONY
90 Minut Widzew To MY
WidzewLodz.pl Elana Toruń
UKS Ruch Chorzów Kibice.net
Copyright by Niebiescy.pl © 2005-2020 | Polityka prywatności