strona główna Forum Kibiców Fan Page Niebiescy.pl Twitter Niebiescy.pl Stowarzyszenie Wielki Ruch Typer Foto TV Niebiescy w Youtube Relacje LIVE
95 lat - jak Ruch Chorzów wpłynął na śląski futbol
  • Data: 20.04.15; 11:14  Dodał: Grzej
Klub sportowy Ruch został założony 20 kwietnia 1920 roku w Bismarckhütte (od 1 stycznia 1923 roku Wielkie Hajduki, od 1 kwietnia 1939 roku Chorzów, dzielnica Chorzów Batory), choć przygotowania rozpoczęły się już w styczniu 1920 roku. Szczegóły ustalono przez następne miesiące, aż do dnia pamiętnej daty.

Powstanie klubu odbyło się przed datą przeprowadzenia plebiscytu, który miał zdecydować o przynależności poszczególnych części Górnego Śląska do Niemiec lub Polski. Sam plebiscyt zaplanowano na 20 marca 1921 roku, a poprzedziły go dwa powstania ludności Śląska, domagającej się przyłączenia regionu do Polski. Założyciele Ruchu opowiedzieli się za polskością regionu, choć wyniki plebiscytu w Wielkich Hajdukach nie były dla Polski korzystne. Później na każdym kroku podkreślano, że hajducki Ruch to klub mieszczący się na Śląsku polskim. W prasie przedwojennej tak opisuje się to wydarzenie z 20 kwietnia: Chwila powstania i założenia klubu jest krótką i prostą, jak wszystkie zresztą poczynania Ślązaków, ludzi pracy (...) Polski Komisarjat Plebiscytowy w Bytomiu poleca założyć na terenie Wielkich Hajduk polską placówkę sportową (...). Zadania tego podjął się Teofil Paczyński ówczesny komisarz plebiscytowy, który mimo ciężkich warunków politycznych i gospodarczych zwołuje na dzień 20 kwietnia zebranie organizacyjne przy udziale ok.40 osób na którym uchwalono założenie Klubu Sportowego Ruch.(...)


Teofil Paczyński

Początki były trudne, ale i okres był trudny. Bezrobocie, poszukiwanie pracy, samobójstwa w społeczeństwie z powodu braku widoków na przyszłość. Sport nie był wtedy na pierwszym miejscu w postrzeganiu świata.

W 1933 roku Ruch odniósł ogromy sukces. Został Mistrzem Polski w piłce nożnej. To wydarzenie zmieniło wszystko. Kiedy w następnych latach Niebiescy zachwycali swoją grą i wynikami zarówno w Polsce, jak i zagranicą moda na Śląsku na Ruch stała się coraz większa. Z każdym rokiem frekwencja na stadionach była coraz większa, a klubem, który przyciągał jak magnes rzesze kibiców była drużyna z R-ką na piersi. W 1934 roku 1/4 wszystkich widzów na ligowych meczach oglądała Peterka, Giemsę i innych legendarnych piłkarzy Ruchu, a w Wielkich Hajdukach było więcej widzów, niż na wszystkich meczach warszawskich trzech drużyn ligowych. Klub też osiągnął największy dochód ze sprzedaży biletów w całe lidze, aż 53 tysiące złotych. Tutaj nie było żadnego przypadku, tak rodziła się legenda.

Założyciele Ruchu wiedzieli, że takiemu klubowi potrzebny jest stadion, który zapewni właściwy rozwój. Kiedy w 1935 roku powstał nowy obiekt, Ruch jako pierwszy klub na Śląsku rozpoczął wdrażanie nowych rozwiązań, które dzisiaj nikogo by nie zdziwiły. Śląska prasa również zmieniła się nie do poznania.

Na początek rozpoczęto profesjonalną przedsprzedaż biletów na mecze, były specjalnie wyznaczone punkty sprzedaży, głównie w Wielkich Hajdukach i Katowicach. Dodatkowo Liga popierania Turystyki oraz Orbis organizowały wycieczki na mecze, były wynajmowane pociągi czy specjalne tramwaje, a na mecz do Bytomia 1000 osób umiało się zorganizować i pieszo wybrać z Wielkich Hajduk. Ci, którzy nie mogli zobaczyć meczu, nasłuchiwali wyników spotkań. Kiedy klub grał zagranicą, po otrzymaniu telegramu lub telefonu, wynik był wywieszany w oknie klubowym. Z popularnością klubu rozwijała się też prasa sportowa - nie chodzi tutaj o gazety o charakterze sportowym, ale o gazety codzienne. Kiedyś jedna mała rubryka z wynikami meczów, a od 1934 roku w poniedziałki sport zajmował już dwie pełne strony, a gazety przechodziły z rąk do rąk. Ukazywały się w nich ogłoszenia dla klubów sportowych, aby zaraz po zakończeniu meczu, dzwonili do redakcji z osiągniętymi rezultatami. W 1932 roku było tylko kilku dziennikarzy sportowych, ale i oni zauważyli zmieniającą się tendencję. Śląsk zaczął żyć Klubem, jego sukcesami i porażkami. W prasie nie było cackania się z piłkarzami czy działaczami. Gdy Ruch zdobył pierwsze mistrzostwo, prasa oprócz oczywistych gratulacji, zaczęła się przejmować czy to aby nie przypadek, czy Klub będzie umiał utrzymać się na tym poziomie sportowym. Niestety ta uprzejmość i skromność Ślązaków była i jest jak najgorsza zmora, którą wszyscy starają się wykorzystać.


Tym dokumentem z lat plebiscytowych klub datuje początki swoich dziejów.

Inne przedwojenne śląskie drużyny w większości już nieistniejące, rozwijały się obok Ruchu, podpatrywały jak klub funkcjonuje, brały z niego przykład. Wiedziały, że droga, którą szedł klub z Wielkich Hajduk to najlepsze z możliwych rozwiązań. W naszej opinii większość klubów grających wtedy w Lidze Śląskiej poradziłaby sobie w lidze Państwowej. Poza niezwykle silnym ośrodkiem krakowskim inne zespoły z Polski przestałyby się tak naprawdę liczyć. Nie da się ukryć, że sukcesy Wisły czy Cracovii odbijały się dużym echem na Śląsku, ale Ruch znalazł swoją drogę na bycie wiecznym.

Kiedy Ruch zaczął odnosić wielkie sukcesy, o jego tożsamość upominała się prasa niemiecka, twierdząc, że Ruch to klub, w którym grają Niemcy zamieszkujący Polskę. Działacze za każdym razem odpowiadali: "Jesteśmy klubem śląskim, leżącym w granicach Polski, na Śląsku polskim". Hajducki, a później chorzowski klub odcisnął piętno na ruchu sportowym i kibicowskim Śląska. I będzie to jeszcze robił. Nikt i nic tego nie zmieni.

Dzisiaj upływa 95 lat Hajduckiego Klubu Sportowego Ruch Chorzów. Zmieniają się lata, ale miłość do tego klubu przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj to również święto wszystkich piłkarzy zakładających niebieski trykot i osób związanych z klubem. Dzisiaj to święto wszystkich kibiców przemierzających od wielu lat setki tysięcy kilometrów za drużyną. Dzisiaj to święto Nas wszystkich.

Grzej
twitter.com/grzegorzjo


Bibliografia:
Andrzej Gowarzewski, Joachim Waloszek, Ruch Chorzów, 75 lat "Niebieskich" - Księga Jubileuszowa. Wydawnictwo GiA, Katowice 1995 (1. część cyklu Kolekcja Klubów),
7 groszy: roczniki 1932, 1933, 1934, 1935, 1938.
Polska Zachodnia: roczniki 1932
Tadeusz Bagier, Zbigniew Dutkowski, Mirosław Kraszkiewicz, 50 lat KS Ruch Chorzów, Chorzów 1970



Wysoka porażka w Szczecinie
REKLAMA
OSTATNI MECZ
29. kolejka Ekstraklasy - 20.04.2024 r. godz. 17:30, Chorzów
Czas na szpil »
Relacja LIVE »
Relacja z meczu »
Relacja z trybun »
Konferencja »
D. Modrzyk »
T. Stefanik »
P. Manowski »
Fotogaleria »
Oprawy »
Skrót meczu »
Wideo »
2:3
RUCH CHORZÓW - WIDZEW ŁÓDŹ
 Kozak 76'
 Kozak 90'
 Silva 2'
 Sanchez 48'
 Pawłowski 90' (k)
REKLAMA
NASTĘPNY MECZ
ŚLĄSK WROCŁAW - RUCH CHORZÓW
al. Śląska 1, Wrocław
27.04.2024 r. godz. 17:30
:
TV NIEBIESCY
REKLAMA
PLAN PRZYGOTOWAŃ
08.01 - 19.01 - treningi w Chorzowie
17.01 g. 11:30 - sparing: Polonia Bytom 1:1 Ruch
20.01 - 01.02 - zgrupowanie w Belek (Turcja)
23.01 g. 15:30 - sparing: Ruch 1:1 Kecskemeti TE
26.01 g. 14:00 - sparing: Ruch 0:1 Drita Gnjilane
30.01 g. 14:00 - sparing: Ruch 2:1 Brera Strumica
31.01 g. 14:00 - sparing: Ruch 1:1 FK Skupi
02.02 - 08.02 - treningi w Chorzowie
09.02 g. 20:30 - 20. kolejka Ekstraklasy: Ruch - Legia Warszawa
* Więcej informacji o sparingach można zobaczyć po najechaniu na
TRANSFERY
PRZYSZLI
Robert Dadok (Górnik)
Mike Huras (Vfb Stuttgart)
Josema (Leganes)
Ksawery Kwiatkowski (Ruch II)
Patryk Stępiński (Widzew)
Dante Stipica (Pogoń Szczecin)
Adam Vlkanova (Viktoria Pilzno)
Filip Wilak (Lech Poznań)
ODESZLI
Paweł Baranowski (GKS Jastrzębie)
Dawid Barnowski (?)
Maciej Firlej (Puszcza)
Krzysztof Kamiński (Płock)
Konrad Kasolik (Wieczysta)
Artur Pląskowski (?)
Tomas Podstawski (?)
Jan Sedlak (?)
Kacper Skwierczyński (Waterford)
Dominik Steczyk (Preussen)
Tomasz Swędrowski (Wieczysta)
Remigiusz Szywacz (?)
STRZELCY - TOP 5                         ASYSTY - TOP 5
   Daniel Szczepan4
   Tomasz Swędrowski3
   Michał Feliks2
   Tomasz Foszmańczyk1
   Kacper Michalski1
   Daniel Szczepan2
   Mateusz Bartolewski1
   Kacper Michalski1
   Tomasz Swędrowski1
   Filip Starzyński1
ŻÓŁTE KARTKI
   Maciej Sadlok5
   Mateusz Bartolewski3
   Kacper Michalski3
   Tomas Podstawski3
   Miłosz Kozak2
   Juliusz Letniowski2
   Tomasz Swędrowski2
   Daniel Szczepan2
   Remigiusz Szywacz2
   Tomasz Wójtowicz2
REKLAMA
NA SKRÓTY
  • Terminarz meczów Ruchu
  • Runda jesienna
  • Runda wiosenna
  • Kadra Ruchu
  • Sztab szkoleniowy Ruchu
  • DOŁĄCZ DO NAS!
    REKLAMA
    REKLAMA
    TABELA
    1. Jagiellonia Białystok 52
    2. Śląsk Wrocław 50
    3. Lech Poznań 48
    4. Górnik Zabrze 48
    5. Pogoń Szczecin 47
    6. Raków Częstochowa 46
    7. Legia Warszawa 46
    8. Widzew Łódź 42
    9. Stal Mielec 38
    10. Piast Gliwice 35
    11. Zagłębie Lubin 35
    12. Radomiak Radom 35
    13. Cracovia 32
    14. Warta Poznań 31
    15. Korona Kielce 30
    16. Puszcza Niepołomice 29
    17. ŁKS Łódź 21
    18. Ruch Chorzów 20
    REKLAMA
    REKLAMA
    REKLAMA
    REKLAMA
    TV NIEBIESCY
    BUTTONY
    90 Minut Widzew To MY
    UKS Ruch Chorzów Elana Toruń
    Kibice.net
    Copyright by Niebiescy.pl © 2005-2024 | Polityka prywatności