Noty eksperta: Marcin Baszczyński ocenił piłkarzy Korony i Ruchu
  • Data: 18.04.15; 15:23  Dodał: Neo
Spotkanie Korony Kielce z Ruchem Chorzów specjalnie dla serwisu Niebiescy.pl ocenił Marcin Baszczyński, który przez kilka lat reprezentował barwy klubu z ul. Cichej 6. W piątkowym meczu padł remis 0:0.

Baszczyński trafił do Ruchu z Pogoni Nowy Bytom i już w pierwszym sezonie zdobył z Niebieskimi Puchar Polski. Po pięciu latach spędzonych w Chorzowie przeniósł się do Wisły Kraków, z którą święcił największe sukcesy. Z "Białą Gwiazdą" sześć razy zdobył mistrzostwo Polski, dwa razy Puchar Polski oraz Superpuchar Polski i Puchar Ligi. W trakcie dziewięciu sezonów rozegrał dla niej łącznie aż 321 spotkań i zdobył 12 goli.

Kolejne dwa lata Baszczyński spędził w greckim Atromitosie Ateny (50 meczów i 1 gol), a następnie przez półtora roku reprezentował barwy Polonii Warszawa. "Czarną koszulę" zakładał 37-krotnie. Na swoim koncie ma również 35 występów w reprezentacji Polski - strzelił w nich jedną bramkę, w wygranym 3:2 meczu z Islandią.

"Baszczu" na ostatnie pół roku swojej kariery przeniósł się do Ruchu i powiedział wówczas: "Po kilku latach podróży w końcu wracam do domu". Koszulkę z eRką na piersi założył łącznie 162 razy, dla chorzowskiego zespołu strzelił także dwa gole. Obecnie jest ekspertem stacji Canal+.

Piłkarz meczu wg Marcina Baszczyńskiego: Matus Putnocky

- Zaliczył ważne interwencje, które zdecydowały o rezultacie meczu. Gdyby nie on, to wynik pewnie oscylowałby wokół jednej zdobytej bramki. Jeśli któraś z drużyn zdobyłaby gola, to zapewne rozstrzygnęłaby ten mecz na swoją korzyść.

Opinia o meczu:

- Kielce to trudny teren i to było widać szczególnie w pierwszej połowie. Niebiescy nie byli w stanie złapać rytmu, wejść w płynną grę i stworzyć sytuacji bramkowych. Zastanawiająca była ilość strzałów, bo zobaczyliśmy chyba tylko jeden w ich wykonaniu.

Korona zaliczyła dobry początek, narzuciła swój styl, ale druga połowa była już zupełnie inna. Kuświk zamienił się rolą ze Starzyńskim i to on tym razem podawał. Gdyby było odwrotnie, to myślę, że Grzesiek strzeliłby przynajmniej jedną bramkę. Filipowi zabrakło w jednej sytuacji paru metrów, a jak wiemy, nie należy on do sprinterów.

Wśród nas ekspertów jest takie niepopularne stwierdzenie - to był typowy mecz na remis. Pierwsza połowa z przewagą Korony, w drugiej lepsze wrażenie sprawiali Niebiescy. Aczkolwiek Ruch jest w takiej sytuacji, że można było się spodziewać zdecydowanie więcej - stabilnej gry w całym meczu, a nie tylko zrywu w 45 minutach.

Próba z Visnakovsem na prawej flance chyba nie do końca się sprawdziła. Zarówno jeśli spojrzymy na stronę taktyczną, jak i na to, co działo się na boisku. Nie wiem, czy w tym meczu lepszym rozwiązaniem nie byłby występ Efira z Kuświkiem, nawet kosztem Starzyńskiego, który zmarnował te dwie sytuacje. To takie moje spostrzeżenie pół żartem, pół serio.

28. kolejka Ekstraklasy - 11.04.2024 r. godz. 20:30, Szczecin