strona główna Forum Kibiców Fan Page Niebiescy.pl Twitter Niebiescy.pl TV Niebiescy w Youtube Typer Stowarzyszenie Kibiców Ruchu Chorzów Niebiescy Relacje Live
Rotsa: "Będziemy bardzo mocni w drugiej części sezonu"
  • Data: 06.12.17; 11:14  Dodał: Teś
- W całym życiu i karierze sportowej widziałem wielu świetnych piłkarzy, jednak w tej epoce zawodnik, który odnosi sukcesy, musi ciężko pracować. Może być utalentowany, ale jeżeli systematycznie pracuje, zajdzie daleko. Sam talent się nie obroni. Musi iść w parze z ciężką pracą. Właśnie tego wymagam. Piłkarze mają być profesjonalni - powiedział trener Chouan Ramon Rotsa, który udzielił wywiadu portalowi Gol24.pl. Poniżej prezentujemy wybrane przez nas fragmenty.

Jakim jest Pan typem trenera?
Chouan Ramon Rotsa: - Na pewno nie jestem zwolennikiem krzyczenia na zawodników. Wolę dialog, rozmowę. Cały świat popełnia błędy, wszyscy ludzie, tylko Bóg nigdy się nie myli. Każdy, niezależnie od wieku, zawodu i innych rzeczy ma prawo zrobić coś źle. Jak w takim razie jest możliwe niepopełnienie błędu podczas meczu piłkarskiego, gdzie na placu gry o wymiarach 105x68 metrów znajduje się 22. piłkarzy? Nie są to jedyni ludzie, bo oprócz nich mamy też trzech arbitrów, czwartego technicznego i publiczność. Wszystko toczy się wokół piłki, którą możesz tylko kopnąć, nie wolno ci używać rąk. To musi się skoordynować, co nie jest takie łatwe. Piłka nożna jest grą błędów. Kiedy tutaj przyjechałem i po raz pierwszy rozmawiałem z chłopakami 12 września w poniedziałek, powiedziałem im: jestem otwarty na wszystkie rozmowy, jakie tylko chcecie. Nie tylko o piłce, ale o i życiu. Moje drzwi są zamknięte tylko i wyłącznie dla piłkarza, który przyjdzie i zacznie pytać: dlaczego nie dostaję szansy? Dlaczego zdjął mnie pan z boiska? Dlaczego grałem tak krótko? To jest zabronione! Takich rzeczy się nie tłumaczy. Trzeba być krytycznym w stosunku do samego siebie. Oczywiście przyznanie się, że zrobiło się coś źle, jest bardzo trudne, ale na tym właśnie polega autokrytyka. Zazwyczaj o tym wiesz, ale nie chcesz powiedzieć tego głośno. Mamy bardzo szczere relacje. Czasami sobie żartujemy. Myślę, że to zdrowa relacja, dobrze wpływająca na otoczenie i na to, by piłkarze trenowali z radością i chęciami. Chcę też, by moi zawodnicy byli agresywni, ale w dobrym tego słowa znaczeniu! Nie chodzi mi o to, żeby zaczęli się bić z rywalem, nie. Jako piłkarz zawsze byłem agresywny, odważny. To jest właśnie jeden ze sposobów, w jaki zmienił się Ruch. Od kiedy tutaj jestem, zdobyliśmy 17 punktów, a to dobry wynik, zważywszy na to, że gramy tak młodymi chłopakami.

Czy to właśnie praca z młodymi zawodnikami, jak w Ruchu, wymaga takiego sposobu prowadzenia drużyny?
- Tak. Mam z tym ogromne doświadczenie, ponieważ prowadziłem swoją, prywatną akademię w Atenach. Pracowałem też przez trzy lata z zespołem Panathinaikosu do lat 20. Popatrzę takiemu młodemu chłopakowi w oczy i już wiem, jaki jest. Lubię "uczyć się" człowieka. Pewnego dnia zapytałem piłkarza: ty wolisz, żebym zaczął na ciebie krzyczeć? A on odpowiedział: czasami to jest konieczne. Co zrobiłem? Powiedziałem mu, że chyba jest szalony, że uważa to za potrzebne. Jeżeli ma jakiś problem, zawsze może do mnie przyjść i na spokojnie porozmawiać, bez zbędnego obrażania się czy złości, bo mówi się wtedy rzeczy, których nawet się nie myśli.

To utrudnienie, że nie może Pan porozumiewać się z piłkarzami w tym samym języku?
- Tak. Język to spory problem. Najważniejszą pracą, jaką było trzeba wykonać w zespole, to podniesienie tych piłkarzy mentalnie, psychicznie. Sytuacja była bardzo trudna. Byli to młodzi zawodnicy, zajmowaliśmy ostatnie miejsce w tabeli z dwoma, ujemnymi punktami. Mój pierwszy mecz zremisowali w 95. minucie, drugi przegrali, też w doliczonym czasie gry. Dla mnie najistotniejszą rzeczą było dotarcie do ich serc i głów. Kiedy nie mówisz tym samym językiem, jest to duże utrudnienie. Myślę, że Krzysztof Warzycha, który tłumaczy, robi to dobrze, ponieważ poskutkowało (śmiech)!

Co stało się z chłopakami w listopadzie? Od 29 października, kiedy zwyciężyli nad Odrą Opole, udało się im wywalczyć tylko punkt w czterech spotkaniach.
- Pojawił się naprawdę spory problem. (Rotsa wyciąga z teczki kartkę, zapisaną w języku greckim - przyp. red.). Mam to tutaj. Wszystko da się wytłumaczyć, a każde zapytanie "dlaczego", ma swoją odpowiedź. Sezon dla Ruchu rozpoczął się 22 czerwca. W rzeczywistości to nawet później, bo przez pierwszych kilka dni robiono im badania oraz przeprowadzano testy. Treningi rozpoczęły się 25 czerwca, a 28 lipca miał odbyć się pierwszy, oficjalny mecz. Żaden trener w ciągu miesiąca, choćby nie wiadomo, jakie treningi zaplanował, nie przygotuje zespołu do gry na wysokim poziomie. Kiedy rozpoczęło się zgrupowanie w Rybniku, rozgrywano sparingi z tymi chłopakami, którzy mieli zacząć sezon, bo mieliśmy zakaz transferowy. Z tamtego roku zostało tylko pięciu piłkarzy, którzy grali w Ekstraklasie. Tylko pięciu: Urbańczyk, Trojak, Przybecki, Walski oraz Nowak. Resztę musieliśmy wziąć z akademii. Kolejna sprawa. Pułap tlenowy (VO2max - przyp. red.) dla profesjonalnego zawodnika na dobrym poziomie powinien wynosić około 60 ml/kg/min wzwyż. Wynik tej drużyny wahał się przy liczbach 51 czy 52. Mając tylko miesiąc na pracę, jest bardzo ciężko, by te rezultaty poprawić. W kadrze było tylko 14. piłkarzy i musieliśmy na nich uważać. Gdy pracujesz z młodymi piłkarzami, wiesz, jak reagują. Jeżeli taki osiemnastoletni chłopak zagra super ważny mecz przy 15. tysiącach ludzi i popełni błąd, nie "uzdrowisz" go tak szybko. Wracając do przygotowań, 13 lipca rozegrano sparing dla zagranicznych graczy. Potem były już tylko dwa mecze kontrolne. Mając na uwadze te wszystkie okoliczności, myślę, że 20 punktów to naprawdę dobry wynik. Mam nadzieję, że w styczniu uda nam się zakontraktować czterech doświadczonych zawodników. Muszą to być jednak tacy piłkarze, którzy będą w stanie pomóc zespołowi. Mamy siedem tygodni na przygotowania. Zaczniemy wtedy pracować nad podniesieniem współczynnika VO2max do 60, może 62 ml/kg/min. Jeżeli pułap tlenowy będzie wyższy, zawodnicy poradzą sobie z rywalami i będziemy silniejsi. To wszystko sprawiło, że wyniki w listopadzie były takie, jakie były. W meczu z Chrobrym straciliśmy bramkę w ostatniej akcji. Taka jest piłka nożna. W spotkaniu ze Stalą Mielec, które przegraliśmy (1:2), mieliśmy strasznie dużo pecha. Zawieszeni za kartki byli Trojak oraz Marković, przed meczem grypy żołądkowej nabawił się Zawal, a już w trakcie gry Kowalczyk doznał kontuzji. Pomimo tego, przegraliśmy przez dwa, indywidualne błędy, które popełnili chłopcy.

(...)

Mówi się, że drużyny, w których grają głównie młodzi piłkarze, nie są w stanie wygrywać. Czy pana zawodnicy są na to gotowi?
- Oczywiście! Choć skończyliśmy treningi, to 18 grudnia chłopaki mieszkający w Polsce, przejdą badania, by sprawdzić, na jakim etapie przygotowań jesteśmy. Piłkarze zagraniczni zostaną poddani temu samemu testowi, tylko w miejscu, w którym mieszkają, na przykład w Brazylii czy w Grecji. Potem porównamy wyniki. Kiedy spotkamy się ponownie w styczniu, będziemy wiedzieć, na czym stoimy. Każdy z piłkarzy ma przed sobą pracę indywidualną. Oni nie pojechali na wakacje, by odpoczywać, tylko przygotowywać się do nowej rundy. Dostali rozpiski z tym, co muszą zrobić w ciągu tych 25 dni bez wspólnych treningów. Jestem przekonany, że będziemy bardzo mocni w drugiej części sezonu.

źródło: Gol24.plPunkt z Bełchatowem. Dali tyle, ile mieli
REKLAMA
OSTATNI MECZ
5. kolejka II ligi - 17.08.2018 r. godz. 19:20, Chorzów
Relacja LIVE »
Relacja z meczu »
Relacja z trybun »
Konferencja »
Wypowiedzi »
T. Stefanik »
M. Bulanda »
Doping GKS-u »
Komentarze »
Wideo »
Skrót meczu »
2:2
RUCH - GKS BEŁCHATÓW
 Balicki 13'
 Bogusz 19'
 Biel 45'
 Biel 73'
REKLAMA
NASTĘPNY MECZ
OLIMPIA GRUDZIĄDZ - RUCH CHORZÓW
ul. Piłsudskiego 14, Grudziądz
22.08.2018 r. godz. 18:00
:
PLAN PRZYGOTOWAŃ
14.06 - 02.07 - treningi w Chorzowie
27.06 g. 10:30 - sparing: Garbarnia Kraków 1:0 Ruch
01.07 g. 11:30 - sparing: Ruch 0:0 Widzew Łódź
03.07 - 11.07 - zgrupowanie w Rybniku-Kamieniu
08.07 g. 16:30 - sparing: Ruch 0:3 AS Monaco
11.07 g. 11:00 - sparing: Ruch 2:1 Odra Opole
12.07 - 20.07 - treningi w Chorzowie
14.07 g. 11:00 - sparing: Pniówek Pawłowice 0:1 Ruch
21.07 g. 17:00 - 1. kolejka II ligi: Siarka Tarnobrzeg - Ruch
* Więcej informacji o sparingach można zobaczyć po najechaniu na
TRANSFERY
PRZYSZLI
Mateusz Bartolewski (Stilon)
Dominik Byszewski (zespół U-19)
Łukasz Jaworek (zespół U-19)
Wojciech Kędziora (GKS Katowice)
Kamil Lech (Podbeskidzie)
Mateusz Machała (zespół U-19)
Robert Obst (Wigry Suwałki)
Tomasz Podgórski (Podbeskidzie)
Karol Wiszyński (zespół U-19)


PRZYJDĄ?
- - -
ODESZLI
Nikołaj Bankow (?)
Mateusz Hołownia (Legia)
Libor Hrdlicka (AS Trenczyn)
Hubert Kotus (Stal Rzeszów)
Marcin Kowalczyk (GKS Tychy)
Adrian Liberacki (Gryf Wejherowo)
Bojan Marković (?)
Mello (Zagłębie Sosnowiec)
Kewin Paszek (Stal Brzeg)
Vilim Posinković (Łokomotiw)
Miłosz Przybecki (Chojniczanka)
Łukasz Siedlik (Sokół Ostróda)
Kamil Słoma (Pogoń II Szczecin)
Paweł Starzyński (Gwarek TG?)
Miłosz Trojak (Stomil Olsztyn)
Paweł Wojciechowski (Górnik Ł.)
Mateusz Zawal (?)


ODEJDĄ?
Mateusz Bogusz (Wisła Kraków?)
Maciej Urbańczyk (?)
TV NIEBIESCY


Skrót meczu Ruch 2:2 GKS

Komentarze po Ruch 2:2 GKS

Kulisy meczu Łęczna 5:1 Ruch
Fani Ruchu w Łęcznej

Komentarze po Łęczna 5:1 Ruch

Doping podczas Ruch 4:0 Skra
Kulisy meczu Ruch 4:0 Skra

Skrót meczu Ruch 4:0 Skra

Komentarze po Ruch 4:0 SkraREKLAMA
PIĘĆDZIESIĄT SZYBKICH
01.02.17: Pięćdziesiąt szybkich z "Grodkiem"
03.06.16: Pięćdziesiąt szybkich ze "Skuterem"
29.01.16: Pięćdziesiąt szybkich z "Zieniem"
16.12.15: Pięćdziesiąt szybkich z "Konczim"
02.08.15: Pięćdziesiąt szybkich z "Olem"
15.06.15: Pięćdziesiąt szybkich z "Babim"
07.06.15: Pięćdziesiąt szybkich z "Kuśwą"
22.05.15: Pięćdziesiąt szybkich z "Gigim"
15.05.15: Pięćdziesiąt szybkich z "Maliną"
WYWIADY
05.02.17: To będzie Ruch waleczny i zdeterminowany - Maciej Urbańczyk
04.02.17: Dwa tematy, ale jak zwykle, włącza się... - Waldemar Fornalik
01.02.17: Ciężko zapracowaliśmy na to, żeby grać w Ruchu - Jakub Arak
30.01.17: Tutaj mi dobrze, chcę pomóc Ruchowi... - Jarosław Niezgoda
29.01.17: Obietnice nie mają sensu. Trzeba to udowodnić - Patryk Lipski
26.01.17: Kuświk to świetny gość! Opowiadał mi... - Milen Gamakow
STRZELCY - TOP 5                         ASYSTY - TOP 5
   Artur Balicki3
   Mateusz Bogusz2
   Wojciech Kędziora1
   Michał Walski1
   Jakub Kowalski3
   Artur Balicki1
   Tomasz Podgórski1
   Maciej Urbańczyk1
   Michał Walski1
ŻÓŁTE KARTKI
   Dominik Małkowski3
   Jakub Kowalski2
   Bartłomiej Kulejewski2
   Mateusz Bartolewski1
   Mateusz Bogusz1
   Michał Walski1
NOWOŚCI
18.07.18 | Kadra | Aktual.
18.07.18 | Sztab szkoleniowy | Aktual.
18.07.18 | Cennik | Aktualizacja
18.07.18 | Informacje | Aktualizacja
18.07.18 | Tabela | Aktualizacja
18.07.18 | R. wiosenna | Aktualizacja
18.07.18 | R. jesienna | Aktualizacja
05.07.18 | Pełny terminarz | Aktualizacja
REKLAMA
REKLAMA
DOŁĄCZ DO NAS!
SONDA
Wybierz najlepszego piłkarza Ruchu w zremisowanym 2:2 meczu z GKS-em Bełchatów:

Kamil Lech
Gracjan Komarnicki
Robert Obst
Dominik Małkowski
Mateusz Bartolewski
Jakub Kowalski
Maciej Urbańczyk
Michał Walski
Mateusz Bogusz
Tomasz Podgórski
Artur Balicki
Bartłomiej Kulejewski
Wojciech Kędziora
Bartosz Nowakowski
Patryk Sikora
Wyniki sondy
TV NIEBIESCY
REKLAMA
TABELA
1. Olimpia Grudziądz 12
2. Siarka Tarnobrzeg 12
3. Górnik Łęczna 11
4. Radomiak Radom 10
5. Elana Toruń 10
6. Widzew Łódź 10
7. Błękitni Stargard 10
8. Stal Stalowa Wola 9
9. Gryf Wejherowo 8
10. GKS Bełchatów 7
11. Znicz Pruszków 7
12. Ruch Chorzów 4
13. Rozwój Katowice 3
14. ROW 1964 Rybnik 3
15. Olimpia Elbląg 3
16. Resovia 2
17. Pogoń Siedlce 2
18. Skra Częstochowa 0
BUTTONY
90 Minut Widzew To MY
WidzewLodz.pl Elana Toruń
UKS Ruch Chorzów Kibice.net
Copyright by Niebiescy.pl © 2005-2017 | Polityka prywatności IC Service